
Jakich świadczeń możemy wymagać z OC sprawcy kolizji, lub wypadku ?
Spółki ubezpieczeniowe niejednokrotnie starają się ciąć wydatki poprzez ograniczenie kwot wypłat dla poszkodowanych. Jasnym jest również fakt, że dobry radca prawny ugra dla nas znacznie wyższą kwotę niż ubezpieczyciel zaproponowałby bez jego udziału. Niestety warto jednak zaznaczyć, ze poszkodowani nie otrzymują pewnych świadczeń, ponieważ nie mają nawet pojęcia że takowe im przysługują.
Informowanie nas czego możemy wymagać z OC sprawcy w związku ze szkodą nie leży w interesie zarówno pracowników towarzystwa ubezpieczeniowego jak i prawników z kancelarii zajmujących się odzyskiwaniem odszkodowań. Pierwsi wolą po prostu "nie podpadać" swoim pracodawcą, prawnicy natomiast najpierw wolą podpisać z nami umowę, zanim cokolwiek doradzą, aby uzyskać swoją prowizje
Rekompensata finansowa za uszczerbek na zdrowiu
Sporo poszkodowanych uważa, że odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu z polisy OC wylicza się identycznie jak w przypadku opcji jak ubezpieczenie NNW. Wrocław według statystyk jest w tej sytuacji na drugim miejscu w kwestii najmniej poinformowanych kierowców. Poszkodowani zakładają, że Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci im adekwatną kwotę odszkodowania w stosunku procentu uszczerbku na zdrowiu. Niestety to nieprawidłowe rozumowanie
W przypadku wnoszenia o rekompensatę finansową z polisy sprawcy, stajemy przed faktem oszacowania wartości naszego zdrowia. Należy również określić rodzaj świadczenia z jakiego się ubiegamy. Niestety nie jest to standaryzowane, toteż nie mamy do pomocy żadnych tabel, lub taryfikatorów
Przede wszystkim musimy zrozumieć kilka pojęć:
Określenia "Zgłoszenie szkody", oraz "Odszkodowanie" stosuje się w wypadku wystąpienia sytuacji, gdzie zniszczeniu, lub uszkodzeniu uległo mienie.
W sytuacji uszkodzenia ciała zgłaszamy "roszczenie" , natomiast Towarzystwo w wypadku zaakceptowania go wypłaca nam należne "świadczenie"
Ubezpieczenie OC - rodzaje roszczeń, jakich możemy żądać w związku z polisa sprawcy
- Zwrot opłat związanych z leczeniem, rehabilitacją, oraz dojazdami do szpitali itp. ( art. 444 § 1 k.c)
- Świadczenie za krzywdę psychiczną oraz psychiczną (art. 445 § 1 k.c (w związku z art. 444 k.c.)
- Zadośćuczynienie za utracone zarobki w wyniku wypadku oraz jego następstw ( art. 361 § 2 k.c)
- Renta związana ze zwiększonymi potrzebami związanymi z hospitalizacją oraz rehabilitacją. Przysługuje nam również renta wyrównawcza pokrywająca różnice dochodu z przej jak i po wypadku (art. 444 § 2 k.c)
- Jednorazowe zadośćuczynienie umożliwiające zmianę zawodu, lub założenie działalności gospodarczej, w sytuacji inwalidztwa przyczyniającego się do niemożności wykonywania aktualnej pracy ( art. 447 k.c)
O pierwsze dwa świadczenia ubiegać może się praktycznie każdy poszkodowany. Następne obowiązują jedynie osoby, które w skutek wypadku zostały inwalidami, lub w sytuacji, kiedy wypadek spowodował długotrwałą przerwę w aktywności zawodowej poszkodowanego.Mamy prawo ubiegać się również o odszkodowanie za zniszczone w trakcie wypadku mienie (telefon, ubranie,okulary)
Paragony i potwierdzenia zakupu niezbędne do otrzymania zwrotu kosztów
Aby oszacować koszty dojazdu, leczenia, lub leków nie powinniśmy mieć większego kłopotu, pod warunkiem posiadania wszelkich związanych z nimi paragonów . W wypadku nieposiadania ich nie rezygnujmy ze swoich roszczeń. W takiej sytuacji należy szczegółowo opisać gdzie i kiedy zostały poniesione określone koszty. Zaznaczamy jednak ze znacznie łatwiej uzyskać odszkodowanie w wypadku posiadania potwierdzeń w wypadku paragonów, a nawet lepiej, kiedy będą to faktury imienne
Wysokość zadośćuczynienia
W kwestii ustalenia wysokości zadość uczynienia zdecydować się na ustalenie jej przez ubezpieczyciela, możemy również sami zaproponować satysfakcjonującą nas kwotę. Zostanie ona dla TU punktem odniesienia. Pamiętaj również, że jeśli wypłacona kwota nie satysfakcjonuje Cie, możesz odwołać się od decyzji zaznaczając że wnioskowałeś o kwotę wyższą.
W internecie znajdziemy masę postów dotyczących tematu kwoty za uszkodzenie ciała,. Mimo iż obrazek naszego artykułu podaje przykładowe kwoty – nikt inny, jak my nie ma prawa wyceniać naszego zdrowia. Pamiętajmy zatem, że wysokość zadośćuczynienia powinna być taka, aby naszym zdaniem zrekompensowała nam doznany ból i krzywdę. zarówno fizyczne, jak i psychiczne
Uargumentowanie naszego roszczenia
Aby uzyskać świadczenie poza przedstawieniem potwierdzeń i rachunków za leczenie, musimy uzasadnić nasze roszczenie. Do powyższych dokumentów powinniśmy w formie pisemnej, oraz szczegółowo opisać, dlaczego nasze roszczenie opiewa na taką, a nie inną kwotę. Nie możemy wychodzić z założenie, że to oczywista sprawa, że po wypadku np doznaliśmy krzywdy psychicznej, i boimy się już poruszać samochodem, Dla Towarzystw ubezpieczeniowych nie ma faktów oczywistych – Mimo iż opisywanie naszego stanu może być dla nas nieprzyjemne - wszystko należy szczegółowo wyjaśnić. Tylko w ten sposób przekonany ubezpieczyciela do wypłacenia nam należnego odszkodowania.
Opiszmy szczegółowo proces leczenia oraz rehabilitacji, skupiając się na wszelkich negatywnych aspektach, do jakich omawiany wypadek się przyczynił. Poza stanem zdrowia możemy powołać się na nasze samopoczucie, relacje rodzinne, lub wpływ pracę, a także codzienne czynności. Im dokładniej uargumentujemy nasze roszczenie , tym większa szansa na wypłatę świadczenia.
Pamiętajmy : Nawet jeśli nie mamy pewności czy nasze roszczenie zostanie rozpatrzone – warto spróbować. Kosztuje to tylko tyle co czas poświęcony na rozmowę z konsultantem, lub napisanie właściwego pisma. Jeżeli uważacie że świadczenie może wam przysługiwać – nie będziecie mieli pewności dopóki nie spróbujecie. W przypadku odmowy ubezpieczyciel zawsze ma obowiązek uargumentować jej powód